Uskoro svoja vrata otvara 30. međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena koji će se održati od 11. do 21. listopada

X. Izmjena Plana nabave za 2024. – GRAD SLATINA
25.09.2024.
Grad Slatina za projekt Rekonstrukcije javne rasvjete u stambenom kvartu Gornji grad u Slatini ugovorio stručni nadzor
01.10.2024.
X. Izmjena Plana nabave za 2024. – GRAD SLATINA
25.09.2024.
Grad Slatina za projekt Rekonstrukcije javne rasvjete u stambenom kvartu Gornji grad u Slatini ugovorio stručni nadzor
01.10.2024.

Uskoro svoja vrata otvara 30. međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena koji će se održati od 11. do 21. listopada

Grad Slatina i Festivalski odbor DMK imaju čast pozvati Vas na Međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena koji će se održati u Slatini od 11. listopada do 21. listopada 2024. godine. 

Od 1995. godine u Slatini, rodnom gradu maestra Milka Kelemena, redovito se održava Međunarodni festival “Dani Milka Kelemena” na kojemu nastupaju renomirani svjetski i hrvatski glazbenici, plesni ansambli, likovni i drugi umjetnici.

Ove godine slavimo 100 godina rođenja maestra Kelemena 30 godina održavanja Međunarodnog festivala “Dani Milka Kelemena”.

Maestro Kelemen, osnivač Zagrebačkog bienala, zadužio nas je svojim radom i reputacijom koju je imao u domovini i inozemstvu, životnim djelom i iznimnom ostavštinom te mu na ovaj način zahvaljujemo.

Ovogodišnji program započet će otvorenjem izložbe – Plakati festivala kroz 30. godina, u petak, 11. listopada u Zavičajnom muzeju Slatina, dok će se svečano otvorenje Festivala održati u nedjelju, 13. listopada s početkom u 19:30 sati.
Festival će u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Slatina otvoriti Zagrebačka filharmonija.

Pokrovitelji festivala su Ministarstvo kulture RH, Virovitičko-podravska županija, Grad Slatina, Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije i Turistička zajednica Grada Slatine.

Svi ste dobrodošli!

 

SVEČANO OTVARANJE FESTIVALA
ZAGREBAČKA FILHARMONIJA

Zagrebačka filharmonija orkestar je 150-godišnje tradicije vrhunskog muziciranja u Zagrebu i Hrvatskoj. Promotor glazbene umjetnosti diljem Hrvatske i kulturni veleposlanik Hrvatske u svijetu.

Zaštitni znak grada u kojem djeluje, glazbena institucija koja utjelovljuje urbanu sliku Zagreba kao srednjoeuropskog središta glazbe, umjetnosti i kulture. Daleke 1871. započela je profesionalna orkestralna aktivnost u Zagrebu, a 1920. orkestar je dobio ime koje i danas nosi. Kroz cijelo vrijeme, u hrvatsku prijestolnicu donosio je najbolju klasičnu glazbu, a njegovu povijest pisali su prvorazredni šefovi dirigenti: Friedrich Zaun, Milan Horvat, Lovro von Matačić, Mladen Bašić, Pavle Dešpalj, Kazushi Ono, Pavel Kogan, Alexander Rahbari i Vjekoslav Šutej te David Danzmayr.

Mnogi proslavljeni dirigenti nastupali su sa Zagrebačkom filharmonijom: Leopold Stokowski, Paul Kletzki, Sir Malcom Sargent, Kurt Sanderling, Carlo Zecchi, Jean Martinon, Milan Sachs, Krešimir Baranović, Boris Papandopulo, Stjepan Šulek, Milko Kelemen, Igor Stravinski, Krzysztof Penderecki i drugi. U bližoj prošlosti gostovali su: Dmitrij Kitajenko, Lorin Maazel, Leopold Hager, Valery Gergiev, Sir Neville Marriner.

Gostovali su i veliki solisti: Yehudi Menuhin, Antonio Janigro, Mstislav Rostropovich, Leonid Kogan, Luciano Pavarotti, Ivo Pogorelić, Montserrat Caballe, Alexander Rudin, David Garett, Julian Rachlin, Shlomo Mintz, Mischa Maisky…

Sezonu 2011.-12. obilježilo je intenziviranje suradnje s maestrom Dmitrijem Kitajenkom. Njegovim djelovanjem kao umjetničkim savjetnikom Zagrebačke filharmonije, otpočela je nova era u povijesti orkestra obilježena novim umjetničkim poletom, zapaženim glazbenim postignućima, kao i velikim koncertnim i diskografskim projektima.

U srpnju 2012.g. u Areni Zagreb orkestri Zagrebačke i Slovenske filharmonije s osmero vokalnih solista i zborom sastavljenim od gotovo tisuću pjevača iz Hrvatske i Slovenije pod vodstvom slavnog ruskog dirigenta Valerija Gergijeva izveli su glazbeni megaspektakl Simfonija Tisuće Gustava Mahlera.

Zagrebačka filharmonija nastupala je u gotovo svim zemljama Europe, u Rusiji, SAD-u, Meksiku, Japanu, Omanu, Kini, Argentini i Kuvajtu. Redoviti je sudionik na Dubrovačkim ljetnim igrama i Muzičkom biennale-u Zagreb.

U veljači 2016.g. orkestar je nastupio i na najprestižnijoj američkoj glazbenoj adresi, njujorškom Carnegie Hallu. Zagrebačka filharmonija četiri je godine zaredom pozivana održati svečane koncerte u novogodišnje jutro u Salzburgu.

Posebnu pozornost Zagrebačka filharmonija posvećuje razvijanju interesa i približavanja klasične glazbe djeci i mladima kroz svoj Tjedan glazbe za mlade koji svake godine, kroz interaktivne scensko-glazbene projekte, u Lisinski privuče veliki broj mladih svih uzrasta.

S istim ciljem, od sezone 2019./2020. osniva i svoj MINIMINI ciklus – posebno osmišljen ciklus za djecu koji kroz originalne produkcije poznatih naslova poput Ježeve kućice, Božića kod Zimogroznih te Ivice i Marice kroz „mini“ glazbena vrata ulazi u veliki dječji svijet.

Tradicionalna suradnja sa Muzičkom akademijom u Zagrebu posebno je važan dio djelatnosti orkestra – prilika je to budućim glazbenicima da se dokažu na velikoj koncertnoj pozornici i izvrsnošću izbore svoje mjesto u orkestru.

Po prvi put u svojoj povijesti Zagrebačka filharmonija ostvarila je projekt financiran sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije – zajedno s partnerom Muzičkom omladinom Novog Sada, projekt Fil(m)harmonija – projekcije nijemih filmova uz glazbenu pratnju orkestra obišao je četiri lokacije: Novi Sad, Ilok, Vukovar i Suboticu te tako spojem dvaju umjetnosti-glazbe i filma, prešao i pomakao granice, ali i obogatio kulturni život lokalnih zajednica.

Zagrebačka filharmonija kroz desetljeća potiče hrvatsko stvaralaštvo izvodeći, praizvodeći i snimajući brojna djela hrvatskih autora. Posebnu brigu vodi o mladim talentiranim glazbenicima, a najboljima dodjeljuje nagradu za Mladog glazbenika godine.

Svoja je vrata otvorila svima koji žele upoznati orkestar – pod geslom „Upoznati orkestar, znači zavoljeti ga“ njeguje svoj Dan odškrinutih vrata.

Zagrebačku filharmoniju krasi i bogata diskografija ovjenčana brojnim nagradama poput hrvatske diskografske nagrade Porin i izdanjima za cijenjene hrvatske i svjetske diskografske kuće (Virgin Classics, Deutsche Grammophon, Naxos, Parma Recordings, Oehms classics).

S tri nosača zvuka snimljena u izdanju prestižne diskografske kuće Oehms Classics pod ravnanjem maestra Dmitrija Kitajenka s djelima ruskih umjetnika: Stravinskog, Čajkovskog, Glazunova, Prokofjeva te Hačaturjana napravljeni su važni koraci u prezentaciji orkestra ususret međunarodnoj glazbenoj i kulturnoj javnosti i trajni su arhivski zapis uspješne suradnje sa jednim od najvećih dirigenata današnjice, maestrom Dmitrijem Kitajenkom.

Godine 2017. i 2018. Zagrebačkoj filharmoniji dodijeljena je prestižna Nagrada Grada Zagreba kao visoko javno priznanje zbog njezinih izvanrednih zasluga u promicanju glazbe i kulture.

Pod vodstvom svog šefa dirigenta Dawida Runtza, Zagrebačka filharmonija nastavlja uspješnu koncertnu djelatnost.

PROGRAM

Wolfgang Amadeus Mozart: Figarov pir, uvertira

Milko Kelemen: Koncert za violinu i orkestar

Matko Brekalo: Novo djelo

Franz Schubert: Simfonija br. 8, D. 759, Nedovršena

GORAN KONČAR, violina

IVAN JOSIP SKENDER, dirigent

Skip to content