ICT4SCF – Počele edukacije nastavnika iz informatike i engleskog jezika
26.03.2014.
LAG Marinianis organizirao predavanje u Voćinu
26.03.2014.
ICT4SCF – Počele edukacije nastavnika iz informatike i engleskog jezika
26.03.2014.
LAG Marinianis organizirao predavanje u Voćinu
26.03.2014.

Studijski posjet Finskoj u sklopu projekta ICT4SCF

Županijsko vijeće školskih knjižničara Virovitičko-podravske županije održano je u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici gdje je knjižničarka mentorica Melita Schmitz iz OŠ Eugena Kumičića iz Slatine predstavila aktivnost studijskog posjeta Finskoj pod nazivom Lekcije iz Finske. Aktivnost je provedena u sklopu projekta Informatička znanja za uspješnu i kreativnu budućnost (ICT4SCF) koji se sufinancira sredstvima EU-a u ukupnoj vrijednosti od 204.224,23 eura.

U izlaganju Schmitz je predstavila obrazovni sustav Finske te načine rada u školama koje je posjetila projektna delegacija od četrnaest članova. Delegacija je posjetila i helsinšku gradsku knjižnicu te ih je ravnatelj knjižnice gospodin Kari Lämsä upoznao sa svim knjižničnim uslugama kao i s prostorom knjižnice.

Finska ima 836 knjižnica koje broje oko 10 posjeta godišnje po glavi stanovnika (Finska broji 5,5, milijuna stanovnika). Helsinška gradska knjižnica otvorena je 2005. godine te se prostire se na 800 m2; dnevno je posjeti oko 2000 korisnika. 60% korisnika knjižnice je u dobi od 15 do 30 godina. Knjižnična građa može se posuditi na 28 dana.

Važno je naglasiti da korisnici kreiraju 80% događanja u knjižnici pa tako organiziraju zabave, proslave, radionice te obilježavaju obljetnice značajnih ljudi iz društvenog i kulturnog miljea Finske i svijeta. Korisnici isto tako mogu sudjelovati u edukacijama koje besplatno pruža osoblje knjižnice kao što su informatičke radionice gdje polaznici stječu informatičke i informacijske kompetencije, korisnici mogu digitalizirati glazbenu građu koja se nalazi na zastarjelim medijima kao što su LP ploče, kazete i slično, a isto tako mogu besplatno snimati svoje glazbene uratke.

Posebnu pozornost knjižnica poklanja uređenju prostora pa su tako police i stolovi na kotačićima kako bi se što jednostavnije pomicali po potrebama korisnika; kako kaže gospodina Lämsä: „Knjižnični prostor koji danas vidite, sutra vjerojatno neće izgledati tako jer ga korisnici osmišljavaju prema svojim potrebama.“ Prostor knjižnice korisnici mogu koristiti i kao uredski prostor je knjižnica posjeduje posebno dizajnirane fotelje koje pružaju dovoljnu zvučnu izolaciju od ostalih korisnika, a potrebnu za ugodan rad.

U knjižnici radi 28 zaposlenih koji nose prsluke kako bi ih korisnici što lakše uočavali. Knjižničari su se specijalizirali prema knjižničnim odjelima pa tako radi knjižničar voditelj medijskih radionica, knjižničar „doktor za informatiku“, knjižničar osobni trener, knjižničar organizator radionica, voditelj medijske radionice i moderator raznih aktivnosti.

Osnovno načelo finskih knjižnica u radu dolazi iz indijanske kulture koji su smatrali da zemlja i prirodna dobra ne pripadaju ikome te smo svi odgovorni za njih te kao takve ih svi imamo pravo i koristiti, što bi za knjižničare značilo: Znanje ne pripada ikome kao niti knjižnični fondovi i sadržaji pa su stoga knjižnice odgovorne za ravnopravno pružanje mogućnosti pristupa izvorima znanja svim korisnicima knjižnica kao i onima koji će to tek postati. (ms)

Skip to content